Faculty Websites

ART

Mr. Michael Moore 

Ms. Amy Oliver 

Ms. Alexa Rohde 


BUSINESS EDUCATION

Mr. Luke Grossnicklaus 

Ms. Carrie Smith 

Ms. Christine Swantek 


CNA
Kim Wasaslaski


COMPUTER SCIENCE

Ms. Kim Ingraham 


COUNSELORS

Ms. Carole Carraher 

Dr. Melissa Hansen 

Ms. Alyssa Helmink 

Mr. Curt Mace 


FAMILY & CONSUMER SCIENCE
Ms. Jennifer Schmit 

FOREIGN LANGUAGE

Ms. Caitlin Allely 

Ms. Molly Conner 

Ms. Kellye Deane 

Ms. Shea Miller 

Ms. Cory Madden 

Ms. Amy Muhs 

Ms. Melinda Randall 

Ms. Melissa Ryan 

HAL

Mr. Rick Arch


LANGUAGE ARTS

Ms. Gretchen Baijnauth 

Ms. Pamela Bihlmaier 

Mr. Blaine Christen 

Ms. Allison Copple 

Ms. Laura Enos 

Ms. Monica Huber 

Ms. Theresa Huttmann
Ms. Grace Kimnach 

Ms. Jennifer Long  

Ms. Kiley Luchsinger  

Ms. Michelle Schulte 

Ms. Renae Schwenk 

Ms. Michaela Weber 


LIBRARY-MEDIA SPECIALIST
Ms. Kari Bulgrin


MATHEMATICS

Mr. Jerry Arnold 

Ms. Sarah Benzel 

Ms. Allison Brown 

Mr. Jeff Depue 

Mr. Ryan Garder 

Mr. Neil Hammond 

Mr. Jackson Hinze 

Mr. Matt Johnson 
Mr. David Kay 

Mr. Brendan Raybourn 
Ms. Lauren Taylor 

Ms. Taylor Tommey 


MUSIC INSTRUMENTAL

Mr. Landon Barada 
Mr. Andrew Norris 

Ms. Christine Tucker 


MUSIC-VOCAL

Mr. Brandon Shostak 

Mr. Patrick Ribar 


PSYCHOLOGIST

Dr. Paul Menousek 

SCIENCE

Ms. Wendy Alexander

Mr. Vince Burgett 

Mr. Jacob Klein 

Mr. Sean Cunningham 

Mr. Matt Johnson 

Ms. Tammy Johnson 

Mr. Jason Larson 

Ms. Jessica Milhollan 

Ms. Trina Nelson 

Mr. Kyle Slusher 

Ms. Shauna Stauffer 


SOCIAL STUDIES

Mr. Mike Brandon 

Mr. Bryce Brunswig 

Mr. Bill Heard 

Mr. Cody King 

Mr. Brian Peska 

Mr. David Stastny 

Mr. Jon Swanson 

Mr. Sam Williams 

Mr. Jake Wolf 


SPECIAL EDUCATION

Ms. Jessica Block 
Ms. Diana Goldenstein 

Ms. Sharon Hanson 

Ms. Makayla Kastens 

Mr. Bret Kohles 

Ms. Sydney McCoon 

Mr. Kyle Moore 

Ms. Ann Ross 

Ms. Amanda Siemers 

Ms. Kelli Struve 

SPEECH-LANGUAGE-ELL

Ms. Danika Calabretto

Ms. Jennifer Meierhenry 

Ms. Deanna Twait 


TECHNOLOGY COORDINATORS

Ms. Michele Evans 

Mr. Jerome Skrdla

Ms. Santha Walters


VOCATIONAL 

INDUSTRIAL ARTS

Mr. Tim Gatewood 

Mr. Dan Hotovy 

Mr. Andrew Lechtenberg 

Mr. Jason Novotny 


PHYSICAL EDUCATION

Ms. Jennifer Flynn 

Mr. Mike Kayl 

Mr. Jake Smith 

Ms. Megan Wentz


W.A.I.T

Ms. Anita O’Nell